F I T O    M O T O    SERVICE

Úpravy motocyklov-literatúra.

 Úpravy motocyklov-literatúra.

     Ked sa mladý človiečik v 60 až 80-tych rokoch 20-teho storočia dostal k nejakej Jawe-čz, zväčša už s bohatým skúsenosťami s úpravami (skôr nekonečnými opravami ) pionierov tak začal čoskoro  s úpravami.Lebo darmo,často vyradená-vybehaná-havarovaná či inak poškodená sériovka za pár stovák vtedy ešte Kčs nebola to pravé orechové,ale každopádne Bola!Tak sa začalo najprv opravovať aby sa vôbec dalo voziť (tak sme tomu hovorili) a neskôr upravovať.Po odstránení zbytočnej plechariny,hlavne predného blatníku neustále sa ucpávajúceho blatom,a nasadení drapákov a rýchlopaku nám zo začiatku rýchlo došli nápady a tak sme siahali po odbornej literatúre.A že jej kupodivu bolo.Určite nemám-nezachytil som-všetko čo na túto tému vyšlo.Ale to podstatné určite áno.

     Úplne prvá kniha na túto tému,aspom čo ja viem,vyšla už v roku 1956 pod názvom Terénní jízda autorov Ivana Okrouhlického a Jaroslava Poustka.Podrobné detailné až puntičkárske návody ako upravovať Jawy aj Čz na preteky.Na konci článku zaradím zopár ukážok.Kedže je to dosť vzácna a ťažko zohnaťeľná kniha možno ju sem neskôr naskenujem celú.

    Ďaľším veľmi plodným a skoro jediným autorom venujúcim sa tejto téme bol Ing.Pavel Husák.Skúšal som vygogliť nejakú jeho bibliografiu ale smola,ešte ju asi nikto neurobil.Tak len to čo mám a poznám.

V roku 1971 vydal knihu Terénní jízda s podtitulom Mistři světa v motokrosu.

V roku 1972 a potom v roku 1974 v druhom doplnenom vydaní vydal knižku Upravujeme motocykl pro závod.To bola dlho taká moja osobná Biblia.

V roku 1978 mu vyšla knižka Motocykly s dvoudobým motorem,pomerne rozsiahla kniha zachádzajúca do prekvapivých detailov konštrukcie motocyklov.Môj Nový zákon.

V roku 1986 potom vo zvláštnom štvorcovom fornáte knižka Enduro s podtitulom Šestidenní včera,dnes a zítra.

Ďaľším autorom asi len jedinej publikácie na túto tému bol pán Eduard Ďurkovič.V roku 1987 mu vyšla skvelá kniha Motocykel-údržba a opravy.Vychádza taktiež v reedícii dodnes.Venuje sa podrobne opravám našich vtedajších sériových motocyklov do 125 cm.