F I T O    M O T O    SERVICE

Zaujímavosti pionier.

 

Jawa pionier: zaujímavosti                                                                                                            

 
 
    Jawy 05 mali ludovo povedané taký malý transformátorček.V skutočnosti je to tlmivka.Doslova to tlmilo napäťové výkyvy vznikajúce počas prevádzky motora rôznymi otáčkami.Veľké obrátky-veľké napätie,až sa môžu vypáliť žiarovky.
 
 
 
 
   Ak to tam nieje alebo nefunguje dá sa to nahradiť stabilizátorom napätia na Babetu,stojí pár eur a mal by spľnať rovnakú funkciu.
 
 
 
 
     Kablik od zapalovania do prepínača svetiel sa na vhodnom mieste prestrihne,doplní dvomi konektormi a napojí na stabilizátor.Nezabudnúť ten čierny káblik s očkom ukostriť!
 
 
     Záhada.Rád by som vedel ako dokázali v považskej stvoriť ten plechový kryt na Jawe 22 (obrázok vpravo)?Zo začiatku som si myslel že len nejako zostrihli ten bežný,ale rozdiely sú príliš veľké.Takže sa priklánam stále viac k názoru že išlo o prototyp urobený ako sa hovorí na kolene.
Privítal by som akúkoľvek informáciu alebo fotografiu okrem tejto jedinej notoricky známej.Nemáte niekto?
 
  
 
      Vyskytol sa mi v dieľni na opravu krásne dochovaný pionier tak som ho sem nafotil.Totižto mal zachované také detaily o ktorých sa už dnes ani nevie,najme na "zrenovovaných" pionieroch.Napríklad nápisy pri benzínovom kohúte,gumené dorazy sedla,predného krytu atd.Až teraz som si všimol že na štítku nie je nič vyrazené,ale nevypadá menený?
 
   
  
  
  
  
  
  
  
  
   
TOPlist